Kausi 2007 starttaa veneilyn osalta perinteisesti Helsingin venenäyttelyllä, joka järjestetään Helsingin messukeskuksessa 10. - 18.2.2007.
Konekesko esittelee näyttelyssä veneilyn uutuuksia kaikkiaan viidellä eri osastolla.
Kauden uutuuksia ovat mm. Yamarin 56 Center Console, Grandezza 23 OC ja 26 CA sekä Rönnqvist Pro 495.
VENEILYKAUSI STARTTAA HELSINGIN VENE 07 NÄYTTELYSSÄ
Helsingin Venenäyttely käynnistää kauden 2007 helmikuussa. Konekesko esittelee tuotteitaan kokonaispinta-alaltaan suurimmalla osastokokonaisuudella. Järjestäjien vaatiuksesta tuotteet on jaoteltu entistä enemmän tuoteryhmittäin halleihin ja tästä johtuen Konekeskon tuotteita esitellään viidellä eri osastolla kolmessa eri hallissa.
Uutuusveneistä ensimmäistä kertaa yleisölle esitellään Yamarin 56 Center Console, Grandezza 23 OC, Grandezza 26 CA ja Rönnqvist Pro 495.
YAMARIN
Yamarin 56 Center Console on rungoltaan sisarmalli 56 Hard Top- ja 56 Side Console-malleille. Uutuusmallin suunnittelussa on panostettu erityisesti tilavaan avotilaan. Veneessä on keskipulpetti ja offshore-penkit sekä etupenkki keulassa, muuten koko keulatila on avoin.
Vene on suunniteltu erityisesti kalastukseen, yhteysveneeksi ja tavarankuljetukseen.
Rungon kestävyyteen kovassa käytössä on panostettu; rungon köli ja palteet ovat erikoisvahvistettu ja veneessä on haponkestävästä teräksestä valmistettu kölirauta vakiovarusteena. Myös köliraudan kiinnitykseen on kiinnitetty erityishuomiota ja tukevarakenteisen köliraudan ansiosta veneellä voi rantautua jopa kivikkoiseen rantaan.
Yamarin-mallisto esitellään osastolla 6a9.
GRANDEZZA
Grandezza 23 OC on sisarmalli viime vuonna messuilla esitellylle 23 DC:lle. Grandezza 23 Open Cabin on kuudelle henkilölle (makuupaikat neljälle) tarkoitettu asuttava matkavene. Moottorivaihtoehtoina Volvo Penta D3-190 hv tai 4,3 Gxi - 225 hv moottori.
Grandezza 26 CA on nimensä mukaisesti kabiinivene, jossa on tilat kuudelle (makuupaikat viidelle). Moottorivaihtoehtoina Volvo Pentan D4 - 225 hv tai 4,3 Gxi - 225 hv moottori.
Grandezza-malliston mukaisesti veneissä on erittäin korkean perusvarustelutason lisäksi laajat lisävarusteoptiot. Grandezza-veneet esitellään osastolla 6b5.
Finnmaster-mallisto laajenee tulevalle kaudelle 5300 Bow Riderilla. Finnmaster 5300 BR sporttinen viiden henkilön päiväretkeilyyn tarkoitettu vene, jossa on vakiovarusteena mm. vesihiihtopaalu. Veneen moottorisuositus on 60 - 100 hv.
YAMAHA-PERÄMOOTTORIT
Uudet 4-tahtiset 15- ja 20-hevosvoimaiset Yamahat tulevat vertailukelpoisella painollaan ja koollaan, taloudellisuudellaan, hiljaisella käyntiäänellään, suorituskyvyllään ja alhaisilla päästöillään varmasti ottamaan paikkansa useiden vanhempienkin veneiden perässä. Uusissa F15- ja F20 malleissa on tukeva ohjauskahva, jossa hallintalaitteet ovat helposti saavutettavissa sekä reilun kokoiset ja hyvin sijoitetut kantokahvat. Lisäksi moottoreissa on ominaisuuksia, joihin on totuttu normaalisti vain isommissa moottoreissa. Yamaha-perämoottorimallisto esitellään osastolla 6a9.
RÖNNQVIST-VENEET
Rönnqvist Pro-malliston uutuutena Vene 07 näyttelyssä esitellään Rönnqvist Pro 495.
Uutuusvene on 5,0 m pitkä, 1,8 m leveä ja painaa noin 280 kg. Veneen moottoritehosuositus on 15 - 30 hv. Rönnqvist-venemallisto esitellään osastolla 6a9.
MUULI-TRAILERIT
Kotimaisen Muulin trailerimallisto laajenee jälleen ja myös tekniset ominaisuudet vahvistuvat entisestään. Uutuutena Vene 07 messuilla esitellään edullinen perustraileri Muuli V700P, joka on varustettu kuormausta helpottavalla peräkipillä.
Muuli-perävaunut ja trailerit löydät osastolta 3d23.
HELLY HANSEN
Helly Hansen uutuuksina kaudelle 2007 esitellään rannikko- ja avomerikäyttöön (150N) tarkoitetut turvavaljailla varustetut paukkuliivit, joita voidaan käyttää suojaavan vaatetuksen kanssa. Lisäksi uutuutena esitellään Sport-paukkuliivi, joka on tarkoitettu kevyempään käyttöön. Helly Hansen -tuotteet esitellään osastolla 4e1.
Venemessuilta löydät kaiken veneilystä, vesielämästä ja venematkailusta. Messujen tarjonta ulottuu moottori-, purje- ja puuveneistä veneilytarvikkeisiin, elektroniikkaan, kalastukseen, saaristomatkailuun, sukellukseen ja melontaan. Mukana ovat maahantuojien ja valmistajien uusimmat mallit sekä kauneimmat klassikot. Saman katon alla on esillä ennätysmäiset 700 venemallia: purjeveneitä, moottoriveneitä, pien- ja mökkiveneitä, soutuveneitä, puuveneitä ja RIB-veneitä. Mukana messuilla yli 300 näytteilleasettajaa.
Vene 07 näyttely on avoinna 10. - 18.2.2007 ma-pe klo 11 - 19, to klo 11 - 21 ja la-su klo 10 - 18.
Pääsyliput:
Aikuiset 12 €, Lapset (7−15v.), eläkeläiset, opiskelijat ja varusmiehet 8 € Ryhmät (väh. 10 hlöä) 8 €/hlö Perhelippu (2 aikuista ja alle 16-v. lapset) 25 € Alle 12-v. lapset vain aikuisen seurassa. Valvottu ja maksuton lastenpaikka avoinna viikonloppuisin. Liput ennakkoon Lippupalvelusta tai suoraan ovelta.
|